Można dziś zaobserwować rosnące zainteresowanie różnego rodzaju ekologicznymi źródłami ciepła. Wśród nich wyróżnić można pompy ciepła, na które decyduje się obecnie wiele osób. Pompę ciepła zainstalować można w domu jednorodzinnym czy budynku mieszkalnym wielorodzinnym. System ten sprawdzi się również dobrze nie tylko w istniejących już blokach czy domach, ale też w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Istnieje wiele zalet montażu pomp ciepła. Jedną z nich jest fakt, że pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła, które nie powoduje emisji spalin i zanieczyszczeń do atmosfery. Instalacja pompy ciepła to również dobre posunięcie z uwagi na wysoką efektywność i wydajność urządzenia. Dlatego właśnie warto rozważyć zakup pompy ciepła, zwłaszcza że można dziś uzyskać kuszące dofinansowanie do pompy ciepła. Dzięki temu jej zakup oraz montaż stają się osiągalne nawet dla osób o nieco niższych zarobkach.
Zanim przejdziemy do tematu dofinansowań, warto przez chwilę zająć się przybliżeniem tematu pomp ciepła – bo nie każdy jest zorientowany w sprawach technicznych. Dlatego z myślą o osobach, które z pompami ciepła nigdy nie miały do czynienia, przygotowaliśmy krótki wstęp, z którego można się dowiedzieć, czym jest pompa i na czym polega jej działanie.
Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego, tak jak klimatyzator robi to z ciepłym i zimnym powietrzem. Pompa ciepła może być używana w każdym sezonie. W trybie ogrzewania pozyskuje ona ciepło z powietrza zewnętrznego, wykorzystując czynnik chłodniczy jako medium, a potem transportuje je do wnętrza budynku. Latem można używać jej w trybie chłodzenia – pompa ciepła wówczas usuwa ciepło z wnętrza domu i przenosi je na zewnątrz. Pompy ciepła nadają się też doskonale do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Można wyróżnić m.in. gruntowe pompy ciepła, choć większą popularnością cieszy się raczej pompa ciepła powietrzna. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło energii, natomiast systemy geotermalne wykorzystują wodę gruntową z wnętrza ziemi do zapewnienia ciepła dla systemu grzewczego domu.
Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu, zwłaszcza dla osób mieszkających w chłodniejszym lub umiarkowanym klimacie. Montaż pompy ciepła może być w takim wypadku ogromnym atutem dla domu – zarówno w gospodarstwie jednoosobowym, jak i w gospodarstwie wieloosobowym – czy budynku przemysłowego.
Oto niektóre z korzyści płynących z montażu pomp ciepła:
W kwestii łatwości montażu warto jednak wiedzieć o tym, że niestety w przypadku pompy gruntowej sytuacja nie jest już tak „czysta” – podłączenie gruntowych pomp ciepła wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych na działce. Jest to więc proces dłuższy i bardziej pracochłonny niż w przypadku pompy powietrznej.
Montaż pompy ciepła może być rozwiązaniem bardzo korzystnym, jednak wiele osób ma opory przed podjęciem takiej decyzji. I nie są to wątpliwości bezzasadne – trzeba jasno powiedzieć, że instalacja pompy ciepła to spora inwestycja. I mimo że użytkowanie urządzenia jest wygodne i korzystne, a przy tym z czasem się zwraca, to jednak „włożenie” sporej sumy w montaż pompy ciepła znajduje się poza zasięgiem niektórych ze względu np. na niewystarczające zarobki. Na szczęście finanse nie muszą być już przeszkodą. Odnawialne źródła energii są dziś promowane, dzięki czemu można uzyskać spore dofinansowanie do pompy ciepła.
Można wnioskować o dodatkowe środki np. w ramach regionalnych programów operacyjnych województwa, a także z projektów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Moje ciepło”. Z takich programów można korzystać przez określony czas lub do wyczerpania dedykowanej puli środków – w zależności od zasad projektu. Na jakie dotacje warto zwrócić uwagę? W temacie królują dwie inicjatywy:
Jednak warto trzymać rękę na pulsie. Pojawiają się też godne uwagi projekty, takie jak np. „Ciepłe Mieszkanie”, „Stop Smog” czy te skierowane do rolników jak „Agroenergia” lub przedsiębiorców – „Energia Plus”. Często też można otrzymać dotację na takie inicjatywy, jak demontaż nieefektywnego źródła ciepła czy właśnie zakup pomp ciepła, warto więc co jakiś czas sprawdzać nowe informacje.