Temat fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych jest dziś coraz chętniej podejmowany w kontekście produkcji energii elektrycznej. Proces wytwarzania energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne jest skuteczny i ekologiczny, a wykorzystując energię promieniowania słonecznego, można też sporo zaoszczędzić. Czym jest fotowoltaika i jak wygląda kwestia montażu paneli PV?

Dobrzeń Wielki fotowoltaika. Co warto wiedzieć o fotowoltaice i panelach PV?

Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, którego celem jest zamiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotowoltaika jest wykorzystywana w wielu różnych zastosowaniach, takich jak panele słoneczne, satelity i statki kosmiczne. Najczęściej używa się ich do zasilania urządzeń elektrycznych, które działają z wykorzystaniem energii elektrycznej ze słońca. Obejmuje to kalkulatory, zegarki i inne małe urządzenia elektroniczne. Fotowoltaika może być również wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej dla większych urządzeń, takich jak samochody, łodzie, a nawet samoloty. Fotowoltaika jest jednym z najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii elektrycznej ze światła słonecznego, ponieważ wykorzystuje półprzewodniki zamiast termicznych silników cieplnych, które są mniej wydajne w przekształcaniu światła słonecznego w prąd elektryczny. Panele fotowoltaiczne to także świetny – i coraz bardziej popularny – sposób na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania domu. Można wybierać spośród wielu różnych typów paneli fotowoltaicznych i systemów montażowych, więc każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dlaczego warto rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych? Dobrzeń Wielki fotowoltaika

Temat instalacji fotowoltaicznych powinien zainteresować wszystkich tych, którzy chcą uczynić swój dom bardziej przyjaznym dla środowiska i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania świateł, urządzeń i innych elementów elektrycznych w domu. Energię elektryczną wytworzoną przez fotowoltaikę może też wykorzystywać pompa ciepła – to doskonały sposób na redukcję wysokości rachunków za prąd. Jeśli chodzi o korzyści z instalacji paneli słonecznych, zaliczyć do nich można następujące: panele fotowoltaiczne zmniejszają emisję gazów cieplarnianych nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel, ropa czy gaz; panele PV nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń ani hałasu; instalację fotowoltaiczną można zamontować na nowych lub istniejących domach, a także na ziemi – wystarczy odpowiednia ilość płaskiego, odsłoniętego terenu; montaż instalacji fotowoltaicznej jest łatwy i szybki, nie wymaga przeprowadzania żadnych szeroko zakrojonych prac (np. skomplikowanych prac ziemnych); panele PV generują darmową energię elektryczną ze światła słonecznego – nie potrzebują do tego żadnego dodatkowego paliwa, a więc nie trzeba ponosić kosztów z tym związanych.

Czy panele fotowoltaiczne działają także w nocy? Dobrzeń Wielki fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna może być umieszczona na dachu lub na płaskiej powierzchni, np. na wolnej, płaskiej przestrzeni wygospodarowanej na działce. Ogniwa fotowoltaiczne są zaprojektowane do przekształcania promieniowania słonecznego w energię, więc nie działają dobrze w nocy lub gdy na zewnątrz jest pochmurno czy mgliście. Jeśli chcielibyśmy generować energię nawet w zachmurzone dni, należałoby rozważyć dodanie jednostki magazynowania energii, takiej jak system akumulatorów lub system mikrosieci, aby przechowywać nadmiar energii wytworzonej w słoneczne dni i wykorzystywać ją, gdy tego słońca brakuje – czy to w nocy, czy podczas burzowego dnia. Więc o ile moduły fotowoltaiczne nie generują energii ze światła słonecznego w nocy, o tyle nadal istnieje możliwość wykorzystywania uzyskanej wcześniej energii elektrycznej.

Dobrzeń Wielki fotowoltaika. Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej? Cena instalacji fotowoltaicznej

Systemy fotowoltaiczne składają się z paneli słonecznych i inwertera. Do tego wszystkiego potrzebny jest system montażowy (należą do niego m.in. ramy, szyny i słupki). Panele słoneczne są połączone razem, tworząc moduł, który następnie jest powiązany z innymi modułami w tablicy. Każdy panel wytwarza energię elektryczną, gdy jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w pogodny dzień. Inwerter przekształca prąd stały generowany przez panele w prąd zmienny, który można wykorzystać w domu. Proces instalacji obejmuje montaż paneli na dachu i podłączenie ich do skrzynki przyłączeniowej, która następnie jest podłączana do systemu elektrycznego domu. Ze względów bezpieczeństwa całe okablowanie musi spełniać wymogi kodeksu elektrycznego i być zainstalowane przez licencjonowanego elektryka. Cena instalacji fotowoltaicznej to kwestia indywidualna. Zależy ona m.in. od tego, jaki będzie rozmiar instalacji fotowoltaicznej – instalacja dla domu jednorodzinnego będzie na pewno mniejsza niż dla dużego przedsiębiorstwa. Tak czy inaczej, należy zacząć od kontaktu z ekspertem, którzy pomoże oszacować potrzeby, a następnie przejdzie do przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej. Może też pomóc w pozyskaniu finansowania, które zmniejszy koszty inwestycji związanej z instalacją paneli fotowoltaicznych.