Trudno spotkać dziś kogoś, kto nie słyszałby o pojęciu fotowoltaiki. Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, a panele PV można spotkać zarówno na posesjach prywatnych, jak i na dachach budynków przemysłowych. Z czego jednak wynika tak wysoka popularność paneli fotowoltaicznych? Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Oczywiście!
Panele fotowoltaiczne – co to właściwie jest? Fotowoltaika Gliwice
Fotowoltaika to – mówiąc skrótowo – proces przekształcania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W uproszczeniu: ogniwa fotowoltaiczne składają się z półprzewodników, które są zdolne do wytwarzania energii elektrycznej pod wpływem światła. Pojedynczy panel fotowoltaiczny może wytworzyć tylko niewielką ilość energii, ale gdy połączy się wiele paneli razem, produkują one wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zasilić domy i firmy. Jako że panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego, nie wytwarzają żadnych szkodliwych związków i nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Fotowoltaika może być więc z powodzeniem wykorzystywana bez obaw o szkodzenie środowisku naturalnemu – promieniowanie słoneczne należy do źródeł energii odnawialnej.
Jak wygląda proces wytwarzania energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne? Fotowoltaika Gliwice
Panele fotowoltaiczne, znane także jako panele słoneczne, działają poprzez przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną. Proces rozpoczyna się od panelu, który składa się z wielu ogniw słonecznych (zwanych również ogniwami fotowoltaicznymi). Każde ogniwo ma dwie warstwy: jedna warstwa absorbuje światło słoneczne i przekształca je w energię elektryczną, podczas gdy druga warstwa działa jako przewodnik elektryczny, który przenosi prąd np. do akumulatora. Gdy światło słoneczne uderza w ogniwo słoneczne, elektrony zostają wytrącone z atomów i uwolnione do materiału półprzewodnikowego. Te wolne elektrony płyną w kierunku dodatniego terminalu ogniwa, gdzie mogą być pobierane jako prąd. Energia elektryczna uzyskana w taki sposób może stanowić alternatywę dla prądu czerpanego z sieci elektroenergetycznej, można dzięki temu zaoszczędzić na rachunkach. Co najlepsze, instalacja fotowoltaiczna może stanowić źródło zasilania np. pompy ciepła. Urządzenie, jakim jest pompa ciepła, może być z kolei doskonałą alternatywą dla innych systemów grzewczych takich jak np. kotły na paliwo stałe. Rozwiązanie takie może być więc bardzo opłacalną inwestycją.
Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym się różnią? Fotowoltaika Gliwice
Każdy, dla kogo temat fotowoltaiki nie jest obcy, prawdopodobnie wie, że panele fotowoltaiczne można podzielić na panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Czym różnią się te dwa rodzaje paneli? Panele monokrystaliczne są wytwarzane z pojedynczego kryształu krzemu, który jest wytwarzany w starannie kontrolowanych warunkach, aby zapewnić, że pozostanie jednym kryształem przez cały czas. Panele te są droższe od paneli polikrystalicznych, ale zapewniają wyższą wydajność i dłuższą żywotność, ponieważ zużywają mniej materiałów na ogniwo. Panele polikrystaliczne są wytwarzane przez odlewanie stopionego krzemu w cienkie płytki, a następnie krojenie ich na małe kawałki, które mogą być wykorzystane do produkcji ogniw słonecznych. Panele polikrystaliczne mają niższą wydajność niż monokrystaliczne, ale są tańsze w produkcji, więc są szeroko stosowane w instalacjach komercyjnych, gdzie koszt jest ważnym czynnikiem.
Fotowoltaika Gliwice. Montaż instalacji fotowoltaicznej – jak wygląda procedura? Jakie są koszty związane z montażem paneli PV?
Każdy, kogo interesuje fotowoltaika i myśli o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na swojej posesji, na pewno zastanawia się, jak wygląda cały proces. Zacząć należy od kontaktu z firmą, która zajmuje się montażem tego typu paneli. Darmowa konsultacja pozwoli specjaliście ocenić zapotrzebowanie klienta i poznać jego oczekiwania. Specjalista, po ustaleniu niezbędnych szczegółów (takich jak m.in. planowany rozmiar instalacji, określenie mocy paneli itd.), może przystąpić do przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej. Cena instalacji fotowoltaicznej oraz ogólne koszty inwestycji zależeć będą od tego, czy projekt ma dotyczyć domu jednorodzinnego, czy np. większego budynku przemysłowego (zużycie prądu w obydwu przypadkach będzie się znacząco różnić). Jednak inicjatywy dotyczące korzystania z odnawialnych źródeł energii są często wspierane, można więc liczyć na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, dzięki któremu koszt montażu paneli fotowoltaicznych będzie znacznie niższy.
Fotowoltaika Gliwice. Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?
Panele fotowoltaiczne są często używane do dostarczania energii elektrycznej do odległych miejsc i mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach, w tym w domach i firmach. Jakie są zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych? Podsumujmy: fotowoltaika to świetny sposób na pozyskiwanie energii odnawialnej; systemy te nie emitują żadnych zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych, co czyni je przyjazną dla środowiska opcją produkcji energii; wymagają niewielkiej konserwacji i nie potrzebują paliwa innego niż światło słoneczne; mogą być zainstalowane prawie wszędzie, w tym na dachach lub na działce tuż obok budynków, które potrzebują energii; pomagają w znacznym zredukowaniu wysokości rachunków za prąd, a co za tym idzie – generują oszczędności; są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne; systemy te cechuje wysoka sprawność i niezawodność.