FOTOWOLTAIKA


Jeśli chciałbyś produkować swoją energię lub zwyczajnie obniżyć rachunki za prąd, na pewno warto pomyśleć o instalacji PV, zapraszamy do bezpłatnej konsultacji


  • Darmowa konsultacja
  • Bezpłatny audyt
  • Dobór najlepszych rozwiązań
  • Zgłoszenie instalacji do dystrybutora
  • Pomoc przy złożeniu wniosku w programie Mój Prąd
  • Montaż zgodny z przepisami przeciwpożarowymi

Panele fotowoltaiczne, czyli jak przekształcić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną

Panele fotowoltaiczne, znane także jako panele słoneczne lub panele PV, to urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną. Stosowane są w budynkach do zasilania oświetlenia i urządzeń, a także w postaci dużych elektrowni fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej dla zakładów energetycznych. Wydajność paneli fotowoltaicznych jest bardzo wysoka, dlatego te formy produkowania energii są dziś tak chętnie wybierane. Panele fotowoltaiczne istnieją od lat 50., ale stały się znacznie bardziej popularne w ostatnim czasie, ponieważ ich koszt spadł, a wydajność wzrosła.

Moduły fotowoltaiczne – kilka słów na ich temat

Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne to jeden z najpopularniejszych rodzajów pozyskiwania energii odnawialnej, i jest tak nie bez powodu. Są czyste, przyjazne dla środowiska i mogą być zainstalowane w dowolnym miejscu, więc nie są ograniczone przez położenie geograficzne lub zasoby naturalne. Panele słoneczne są też stosunkowo łatwe w montażu, nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani szkoleń. Jeśli natomiast chodzi o kwestię wydajności paneli, trzeba wiedzieć, że są one niezwykle wydajne w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną, co oznacza, że ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez system PV jest bezpośrednio związana z ilością otrzymywanego światła słonecznego.

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to najbardziej rozpowszechniona technologia energii słonecznej wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Składają się one z ogniw fotowoltaicznych, które są rodzajem półprzewodnika przekształcającego światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. System fotowoltaiczny składa się z paneli słonecznych, inwertera i baterii akumulatorów. Panele słoneczne absorbują światło słoneczne, co powoduje, że elektrony w panelu są wzbudzane i przepływają przez obwód podłączony do banku akumulatorów. Proces ten nazywany jest wytwarzaniem energii elektrycznej prądem stałym (DC). Bank akumulatorów przechowuje energię do czasu, gdy jest ona potrzebna do zapewnienia zasilania w nocy lub w pochmurne dni. Inwerter przekształca prąd stały w prąd zmienny (AC), który zasila oświetlenie i urządzenia.

Ogniwa fotowoltaiczne – proces wytwarzania energii

Podstawowy proces, w którym panel fotowoltaiczny wytwarza energię elektryczną, jest prosty: foton ze słońca uderza w atom w materiale półprzewodnikowym w ogniwie PV. Energia fotonu odrywa elektron od atomu – jest to zjawisko znane jako fotoemisja – i umożliwia mu swobodne poruszanie się po ogniwie. Elektron jest przyciągany do dodatnio naładowanych elektrod na obu końcach ogniwa, które są połączone przewodami z urządzeniami zewnętrznymi, które mogą wykorzystać ten przepływ elektronów jako prąd elektryczny. Elektrony ostatecznie przechodzą przez ładunek elektryczny i wracają do komórki, gdzie dołączają do nich nowe elektrony uwolnione z atomów. Cykl powtarza się, gdy kolejny foton uderza w komórkę.

Zalety instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego panele fotowoltaiczne to dobry wybór?

Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych wynika z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że ten rodzaj pozyskiwania energii jest czysty i ekologiczny. Systemy fotowoltaiczne nie emitują do powietrza żadnych zanieczyszczeń, nie ma więc mowy o emisji, która zanieczyszcza nasze środowisko. Drugim powodem, dla którego panele fotowoltaiczne są tak popularne, jest fakt, że można je zamontować niemal w każdym miejscu na świecie. Panele fotowoltaiczne mają bardzo długą żywotność, cechuje je duża wytrzymałość i wymagają bardzo małej konserwacji lub utrzymania. Oprócz wspomnianych zalet, istnieje kilka innych korzyści, które niosą ze sobą panele słoneczne. Na przykład zapewniają one niezawodne źródło energii, które może być wykorzystywane zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ponadto, oferują one możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną, ponieważ dzięki nim nie trzeba płacić za żadne dodatkowe paliwo. Panele fotowoltaiczne są zamontowane na dachu danego budynku.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym różnią się te rodzaje ogniw?

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne to dwa rodzaje fotowoltaicznych paneli słonecznych. Oba typy paneli mają ten sam podstawowy cel – przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną – ale różnią się sposobem budowy i wyglądem. Panele monokrystaliczne składają się z pojedynczych kryształów, natomiast panele polikrystaliczne składają się z mniejszych kryształów, które są połączone ze sobą. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne Monokrystaliczne panele słoneczne składają się z pojedynczego kryształu (lub małej liczby kryształów), który został pocięty na cienkie płytki. Płytki te są następnie przetwarzane w celu wytworzenia energii elektrycznej. Moduły monokrystaliczne są zwykle droższe od polikrystalicznych, ale cechują się wysoką wydajnością i pracują efektywniej, produkując więcej energii przy takiej samej powierzchni. Charakteryzują się też większą trwałością i odpornością niż panele polikrystaliczne, ponieważ są mniej narażone na działanie żywiołów i składają się z mniejszej liczby części, które mogą się z czasem zepsuć. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne Polikrystaliczne panele słoneczne składają się z wielu drobnych kryształów stopionych razem w szklanym podłożu z przewodzącymi metalowymi stykami po obu stronach. Moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne mają nieco niższą wydajność niż monokrystaliczne, ale koszt jednego wata jest nieco niższy niż w przypadku modułów monokrystalicznych. W ogólnym rozrachunku są więc tańsze niż ich monokrystaliczne odpowiedniki.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Który moduł fotowoltaiczny będzie najlepszy?

Wybór instalacji fotowoltaicznej to poważna sprawa. Na jakie panele słoneczne się zdecydować? Kupić panele monokrystaliczne, a może lepszy będzie wybór paneli polikrystalicznych? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, nie znając konkretnych potrzeb i oczekiwań klienta. Zależy to bowiem od wielu czynników, m.in. stopnia nasłonecznienia terenu, budżetu itd. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistami, którzy z pewnością pomogą dobrać odpowiednie panele PV i doradzą w kwestii instalacji konkretnego modułu. Nasze panele fotowoltaiczne to wybór dla osób, które cenią sobie niezawodność i chcą mieć solidny produkt o wysokiej wydajności.

Masz pytania ? Napisz do nas