Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu lub firmy. Mogą być stosowane jako centralny system ogrzewania lub sposób podgrzewania wody użytkowej. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na tego typu źródło ogrzewania. Dzieje się tak dlatego, że efektywność pompy ciepła jest bardzo wysoka. Moc pompy ciepła może być zupełnie wystarczająca do ogrzania budynku mieszkalnego lub lokali użytkowych. Pompy ciepła działają poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Wykorzystują one tę samą podstawową technologię, co lodówki, z tą różnicą, że przekazują ciepło, a nie zimno. Ponadto, są to ekologiczne urządzenia, więc korzystanie z nich pomaga dbać o środowisko naturalne. Wykorzystując energię odnawialną, możemy przysłużyć się naturze – nie przyczyniamy się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Odchodzi też problem wygospodarowania miejsca na działce na składowanie opału.

Powietrzne pompy ciepła a gruntowe pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć? Pompy ciepła Opole

Zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i gruntowe pompy ciepła używane są do zapewnienia ogrzewania i chłodzenia dla domów i firm. Obydwa typy pomp jednak nieco się od siebie różnią. Co warto wiedzieć o wymienionych rodzajach pomp ciepła? Powietrzne pompy ciepła Powietrzne pompy ciepła wykorzystują czyste powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła, które jest następnie przepuszczane przez sprężarkę, w celu jego skompresowania, i wprowadzane do rur. To sprężone powietrze jest następnie wykorzystywane do ogrzania domu lub biura. Sprężarka nie zużywa żadnego paliwa, ale zamiast tego wykorzystuje energię elektryczną z sieci. Gruntowe pompy ciepła Gruntowe pompy cechuje wysoka efektywność, wyższa niż w przypadku powietrznych pomp ciepła. Pompy gruntowe wykorzystują stałą temperaturę ziemi, pobierając wodę z jej głębi. Woda ta jest kolejno podgrzewana przez czynnik chłodniczy. W ten sposób uzyskana ciepła woda jest następnie wykorzystywana do ogrzewania domu lub biura. Podobnie jak w przypadku powietrznych pomp ciepła, systemy te również nie wymagają żadnego paliwa, takiego jak gaz ziemny lub olej, ponieważ są one zasilane energią elektryczną z lokalnej firmy energetycznej.

Pompy ciepła Opole. Jak działają pompy ciepła?

Podstawowa zasada działania pompy ciepła jest taka sama, jak w przypadku lodówek. Lodówki wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła działają na tej samej zasadzie, ale w odwrotnej kolejności. Lodówka wykorzystuje silnik elektryczny do pobierania ciepła z wnętrza i przekazywania go na zewnątrz; pompa ciepła wykorzystuje silnik elektryczny do pobierania ciepła z zewnątrz i przekazywania go do wewnątrz. Ale jak dokładnie wygląda ten proces? Zasadę działania pompy ciepła da się streścić w trzech krokach. Urządzenie pobiera ciepło z otoczenia. Energia cieplna przekazywana jest nośnikowi (czynnikowi termodynamicznemu) w pompie. Ciepło pozyskane z nośnika wykorzystywane jest do ogrzewania budynków, a schłodzony płyn wraca na początek układu, by znowu pobrać energię cieplną. Oczywiście jest to wyjaśnienie uproszczone, bo na proces pracy pompy ciepła składa się wiele czynników. Jednak te kilka punktów z pewnością wystarczy, by zaprezentować sposób działania pomp ciepła.

Pompa ciepła – sposób na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania domu. Pompy ciepła Opole

Wiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła ze względu na oszczędności, jakie się z tym wiążą. Ogrzanie domu czy ciepłej wody użytkowej nie dość, że może być bardziej efektywne, to jeszcze można na tym zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Dlaczego instalacja pompy ciepła to coś, co warto rozważyć? Ponieważ do produkcji ciepła wykorzystuje źródła odnawialne, a nie polega na spalaniu, jak większość kotłów. Pompy ciepła są bardziej przyjazne dla środowiska niż inne formy ogrzewania. Pompy ciepła mają znacznie wyższe wskaźniki efektywności niż tradycyjne kotły na paliwo stałe. Pompy ciepła działają automatycznie. Nie musimy niczego dodawać ani usuwać, aby działały prawidłowo – są jak lodówki, które po podłączeniu do źródła zasilania i włączeniu działają niezależnie od interwencji człowieka.

Pompa ciepła zasilana panelami fotowoltaicznymi? Pompy ciepła Opole

Doskonałym pomysłem może się okazać montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej na działce. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Instalację fotowoltaiczną z powodzeniem można użyć do zasilania pompy ciepła. Pozwoli to zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wpłynie na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Tym bardziej, że energia elektryczna obecnie sporo kosztuje. Główną zaletą korzystania z paneli słonecznych do zasilania pompy ciepła jest to, że oba systemy są zaprojektowane do pracy w harmonii. Na przykład, gdy promienie słoneczne padają na instalację fotowoltaiczną, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej może być wykorzystany do zasilania pompy ciepła i zmniejszenia rachunku za prąd. Natomiast gdy na zewnątrz jest pochmurno lub ciemno, pompa ciepła może zapewnić ogrzewanie i chłodzenie, pobierając energię elektryczną z sieci, zamiast polegać na własnym źródle energii. Planując montaż pompy ciepła, warto więc zastanowić się też nad instalacją fotowoltaiczną.