Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. Można ją również wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła są szczególnie przydatne w zimie, kiedy mogą przenosić ciepło z wnętrza budynku i uwalniać je na zewnątrz (działają wtedy w trybie ogrzewania) lub odwrotnie w lecie (wykorzystują wtedy tryb chłodzenia).
Z pomp ciepła korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Wykorzystuje się je do ogrzewania budynków, a także podgrzewania wody użytkowej. Efektywność pompy ciepła sprawia, że jest to obecnie jeden z najchętniej stosowanych systemów.

Jak działa pompa ciepła? Dobrzeń Wielki pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię mechaniczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. W lecie wykorzystują powietrze wewnątrz domu, przenosząc je na zewnątrz. W zimie ten proces przebiega w odwrotnej kolejności – pompa ciepła uzyskuje ciepło z powietrza zewnętrznego i pompuje je do domu, umożliwiając osiągnięcie ciepłej wody użytkowej i ogrzanie wnętrza budynku. Proces działa poprzez wykorzystanie energii elektrycznej do napędzania silnika elektrycznego, który obraca sprężarkę. Spręża ona gaz chłodniczy (często czynnikiem roboczym w pompach ciepła jest R-22) do mniejszej objętości i jednocześnie go podgrzewa. Kiedy ten gorący, sprężony gaz jest uwalniany do zaworu rozprężnego i rozszerza się, zamienia się z powrotem w swój pierwotny stan – ciekły (proces znany jako odparowanie). Proces powtarza się, umożliwiając chłodzenie lub ogrzewanie domu.

Różne typy pomp ciepła z jakimi można się spotkać. Dobrzeń Wielki pompy ciepła

Istnieje kilka różnych rodzajów pomp ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie są przeznaczone do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Najczęstszym typem jest pompa ciepła powietrzna, która pobiera powietrze atmosferyczne i przenosi ciepło z zewnątrz do wnętrza domu. Istnieją również gruntowe i wodne pompy ciepła, które wykorzystują energię wody lub ziemi do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Wszystkie te systemy wykorzystują energię elektryczną do zasilania swoich wewnętrznych wentylatorów i sprężarek. Nie są one w 100% wydajne, więc pewna ilość energii jest tracona jako ciepło odpadowe podczas tego procesu. Jest to określane jako współczynnik wydajności (COP). Na przykład współczynnik COP dla powietrza pomiędzy 1,5 a 2 oznacza, że na każdą 1 kWh (kilowatogodzinę) energii elektrycznej zużytej przez urządzenie przeniesie ono do domu lub biura ciepło o wartości 1,5–2 kWh.

Dobrzeń Wielki pompy ciepła powietrze-woda. Jak działają pompy ciepła tego typu?

Pompy ciepła powietrze-woda, znane również jako powietrzne pompy ciepła, są popularnym wyborem dla właścicieli domów, ponieważ mogą one znacznie zmniejszyć koszty zużytej energii. Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują powietrze zewnętrzne jako podstawowe źródło ogrzewania i rozprowadzają ogrzane powietrze w całym domu za pomocą przewodów. Systemy pomp ciepła powietrze-woda składają się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera sprężarkę i wentylator, które zasysają chłodne powietrze zewnętrzne i sprężają je w wężownicy parownika. Wewnątrz wężownicy parownika znajdują się lamelki, które pomagają kierować przepływ powietrza nad wężownicami. Gdy ciepłe powietrze przechodzi nad wężownicami, część z niego odparowuje w parę wodną. Para wodna przemieszcza się następnie rurami do jednostki wewnętrznej, gdzie jest ponownie podgrzewana do stanu ciekłego poprzez przepuszczenie przez nie gorącej wody (innymi słowy, gorąca woda przepływa przez te rury). Proces ten nazywany jest często odzyskiwaniem lub dogrzewaniem, ponieważ wykorzystuje on część istniejącej ciepłej wody (która została podgrzana przez inny system) w celu ponownego podgrzania pary wodnej do stanu ciekłego. Dalej, w postaci ciepłej wody użytkowej, wypływa z kranów lub głowic prysznicowych w domu i wraca do istniejącego zbiornika z gorącą wodą lub systemu grzewczego.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie pompą ciepła?

Dobrzeń Wielki pompy ciepła W ostatnich latach coraz więcej właścicieli domów decyduje się na założenie na posesji instalacji fotowoltaicznej, która ma działać razem z pompą ciepła. Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi może pomóc nam zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, a także zredukować ślad węglowy, zapobiegając emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Współdziałanie tych dwóch technologii określa się mianem systemu hybrydowego, ponieważ łączy on dwa rodzaje energii odnawialnej – fotowoltaikę i pompy ciepła – w jeden pakiet, który może zapewnić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie w jednym. Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, możemy więc zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Panele PV, wykorzystując energię odnawialną, generują prąd, który następnie służy do zasilenia pompy ciepła. Montaż pompy ciepła wraz z panelami słonecznymi jest więc dobrym pomysłem, jeśli chcemy zmniejszyć koszty eksploatacji.

Ile kosztuje pompa ciepła? Dobrzeń Wielki pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak tym, co może martwić wiele osób i wstrzymywać je przed podjęciem takiego kroku, jest koszt pompy ciepła. Jak wiadomo, montaż pompy ciepła to inwestycja droższa niż zainstalowanie np. kotła na paliwo stałe. Jednak warto pamiętać, że wydajność pompy ciepła jest wyższa niż innych systemów grzewczych, więc wydatek ten zwróci się z czasem i decyzja ta okaże się bardziej opłacalna. Zwłaszcza że teraz istnieje możliwość skorzystania z różnych dofinansowań, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Montaż pomp ciepła do ogrzewania domu może być więc doskonałą decyzją, zarówno z perspektywy dbałości o środowisko, jak i oszczędzania na energii elektrycznej.