Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. Można ją również wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła są szczególnie przydatne w zimie, kiedy mogą przenosić ciepło z wnętrza budynku i uwalniać je na zewnątrz (działają wtedy w trybie ogrzewania) lub odwrotnie w lecie (wykorzystują wtedy tryb chłodzenia).
Z pomp ciepła korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Wykorzystuje się je do ogrzewania budynków, a także podgrzewania wody użytkowej. Efektywność pompy ciepła sprawia, że jest to obecnie jeden z najchętniej stosowanych systemów.

Jak działa pompa ciepła? Dobrzeń Wielki pompy ciepła
Pompa ciepła wykorzystuje energię mechaniczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. W lecie wykorzystują powietrze wewnątrz domu, przenosząc je na zewnątrz. W zimie ten proces przebiega w odwrotnej kolejności – pompa ciepła uzyskuje ciepło z powietrza zewnętrznego i pompuje je do domu, umożliwiając osiągnięcie ciepłej wody użytkowej i ogrzanie wnętrza budynku. Proces działa poprzez wykorzystanie energii elektrycznej do napędzania silnika elektrycznego, który obraca sprężarkę. Spręża ona gaz chłodniczy (często czynnikiem roboczym w pompach ciepła jest R-22) do mniejszej objętości i jednocześnie go podgrzewa. Kiedy ten gorący, sprężony gaz jest uwalniany do zaworu rozprężnego i rozszerza się, zamienia się z powrotem w swój pierwotny stan – ciekły (proces znany jako odparowanie). Proces powtarza się, umożliwiając chłodzenie lub ogrzewanie domu.Różne typy pomp ciepła z jakimi można się spotkać. Dobrzeń Wielki pompy ciepła
Istnieje kilka różnych rodzajów pomp ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie są przeznaczone do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Najczęstszym typem jest pompa ciepła powietrzna, która pobiera powietrze atmosferyczne i przenosi ciepło z zewnątrz do wnętrza domu. Istnieją również gruntowe i wodne pompy ciepła, które wykorzystują energię wody lub ziemi do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Wszystkie te systemy wykorzystują energię elektryczną do zasilania swoich wewnętrznych wentylatorów i sprężarek. Nie są one w 100% wydajne, więc pewna ilość energii jest tracona jako ciepło odpadowe podczas tego procesu. Jest to określane jako współczynnik wydajności (COP). Na przykład współczynnik COP dla powietrza pomiędzy 1,5 a 2 oznacza, że na każdą 1 kWh (kilowatogodzinę) energii elektrycznej zużytej przez urządzenie przeniesie ono do domu lub biura ciepło o wartości 1,5–2 kWh.