Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność, przede wszystkim sprawdzają się jako system ogrzewania domu, ale tak naprawdę mają one więcej zastosowań. Pompę ciepła możemy wykorzystać do otrzymywania ciepłej wody użytkowej, a nawet do chłodzenia w gorące letnie miesiące. Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych typów pomp ciepła są pompy gruntowe oraz pompy ciepła typu powietrze-woda.

Pompy ciepła Gliwice. Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu, zwłaszcza w zimie. Latem pompę ciepła można z kolei wykorzystać do chłodzenia wnętrz. Urządzenia te wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Jak każde inne urządzenie elektryczne, potrzebują one energii elektrycznej do działania. Jaka jest jednak zasada działania pompy ciepła? Pompy ciepła działają poprzez pobieranie ciepła z jednego obszaru i przenoszenie go do innego. Na przykład jeśli chcemy ogrzać swój dom za pomocą pompy ciepła, będziemy potrzebowali źródła ciepła poza domem (np. grunt, woda, powietrze). Pompa ciepła pobiera tę energię i przenosi ją do domu. Następnie energia ta wykorzystywana jest do ogrzewania domu lub podgrzewania wody użytkowej. Podczas letnich miesięcy pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia – ciepłe powietrze z wnętrza domu jest wtedy transportowane na zewnątrz budynku.

Jakie są najczęściej wybierane rodzaje pomp ciepła? Pompy ciepła Gliwice

Montaż pompy ciepła to coś, na co decyduje się coraz większa liczba osób, które budują dla siebie dom lub po prostu planują wymianę starego nieefektywnego systemu ogrzewania, jakim jest na przykład kocioł na paliwo stałe. Instalacja pompy ciepła wydaje się dobrym pomysłem w kontekście zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania budynków. Jednak jaką pompę ciepła wybrać? Jakie są najczęściej wybierane typy pomp ciepła? Wiele osób decyduje się na montaż pomp ciepła powietrze-woda. Jest to wybór popularny ze względu na wysoką efektywność pompy ciepła, ale także na niski poziom skomplikowania, jeśli chodzi o samą instalację. Alternatywą dla pompy ciepła powietrze-woda jest z kolei między innymi gruntowa pompa ciepła. Jest to rodzaj instalacji grzewczej o większej efektywności niż powietrzne pompy ciepła, jednak w tym przypadku instalacja wymaga większej ilości prac – konieczne jest wykonanie prac ziemnych na działce, takich jak wykopy czy odwierty.

Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa ten typ pompy ciepła? Pompy ciepła Gliwice

Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje powietrze zewnętrzne do przenoszenia ciepła do domu, a następnie przekazuje to ciepło do wody. Woda może być używana jako źródło ogrzewania lub może być używana do zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Gdy temperatura zewnętrzna jest niska, sprężarka zaczyna pracować i zasysa zimne powietrze z zewnątrz. To powietrze przechodzi przez filtr, który usuwa wszelkie cząsteczki brudu przed wejściem do wężownicy parownika wewnątrz domu. Gdy zimne powietrze przechodzi nad tą wężownicą, pochłania część pary wodnej z wnętrza domu i zamienia ją w wodę (tzw. kondensacja). Ciecz ta jest następnie ponownie przepompowywana przez filtry, zanim zostanie zwrócona na zewnątrz przez wylot w pobliżu domu. Co najlepsze, instalacja pompy ciepła powietrze-woda jest szybka i prosta – nie ma konieczności wykonywania skomplikowanych prac na działce.

Jak działają pompy ciepła gruntowe? Pompy ciepła Gliwice

Gruntowe pompy ciepła to rodzaj pomp ciepła, które wykorzystują grunt do pozyskiwania energii. Ogrzewanie pompą ciepła typu gruntowego jest wydajne i często bardziej efektywne niż przy pompach ciepła innego rodzaju. Gruntowa pompa ciepła działa poprzez wykorzystanie rur zakopanych pod ziemią do przenoszenia ciepła z ziemi do domu. Temperatura na głębokości w ziemi ma tendencję do pozostawania stosunkowo stałą przez cały rok, na poziomie około 8-10 stopni Celsjusza poniżej poziomu gruntu. Tak więc w miesiącach zimowych, kiedy jest zimno na zewnątrz, może to być wykorzystane jako źródło energii do ogrzewania domu. Podobnie w miesiącach letnich, gdy jest ciepło na zewnątrz, może to być wykorzystane jako źródło energii do chłodzenia pomieszczeń. Gruntowe pompy ciepła mają jednak pewną wadę – montaż pompy ciepła typu gruntowego wymaga bardziej skomplikowanych działań. Aby zainstalować to źródło ciepła, konieczne jest wykonanie prac ziemnych na posesji, a więc montaż trwa dłużej i wymaga więcej pracy.

Pompy ciepła Gliwice. Czy połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to dobry pomysł?

Posiadanie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji to doskonały sposób, żeby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Łącząc pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi, obniżamy znacząco koszty eksploatacji naszej pompy ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje do działania prąd elektryczny, więc jeśli wykorzystamy instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej, będziemy w stanie sporo zaoszczędzić – prąd nie będzie pobierany z sieci, a wytworzony przez panele słoneczne. Dzięki temu wykorzystujemy energię odnawialną i jednocześnie dbamy o naturę – nie przyczyniając się do emisji zanieczyszczeń – i o swój portfel!