Panele fotowoltaiczne (znane też jako panele PV lub panele słoneczne) ostatnimi czasy zyskują na popularności. Instalację fotowoltaiczną możemy zauważyć na wielu budynkach, w tym na posesjach prywatnych. Nic dziwnego – cechują się one wysoką wydajnością, są przyjazne dla środowiska, pomagają też zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd elektryczny.

Moduły fotowoltaiczne – jak są zbudowane? Panele fotowoltaiczne Opole

Panele słoneczne składają się z trzech głównych elementów. Są to: Ogniwa fotowoltaiczne. Fotony ze światła słonecznego tworzą pole elektryczne wewnątrz ogniwa fotowoltaicznego, które wytwarza energię elektryczną. Im więcej fotonów, tym więcej energii elektrycznej produkuje ogniwo słoneczne. Typowe ogniwo słoneczne ma sprawność około 15% i przekształca około 20–30% światła słonecznego, które na nie pada, w użyteczną energię elektryczną (reszta jest tracona jako ciepło). Okablowanie. Łączy ze sobą ogniwa słoneczne w celu stworzenia funkcjonalnego panelu. Przewody łączą również każdy panel z jego skrzynką elektryczną, dzięki czemu można je podłączyć do systemu okablowania domu lub sieci energetycznej. Skrzynka elektryczna. Mieści ona całe okablowanie i elektronikę niezbędną do podłączenia paneli do systemu elektrycznego domu lub sieci energetycznej.

Panele fotowoltaiczne Opole. Panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne – czym się charakteryzują?

Jeśli chodzi o rodzaje instalacji fotowoltaicznych, można wyróżnić ich dwa typy, biorąc pod uwagę zarówno konstrukcję, jak i wydajność paneli fotowoltaicznych. Są to: panele fotowoltaiczne monokrystaliczne; panele fotowoltaiczne polikrystaliczne. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają pojedynczą strukturę krystaliczną ze wszystkimi atomami ułożonymi w regularny wzór. Zapewniają one większą moc niż panele polikrystaliczne i są bardziej wydajne w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Jeśli natomiast chodzi o polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, to mają one wiele struktur krystalicznych i zazwyczaj cechuje je niższa sprawność niż ogniwa monokrystaliczne. Jednak są tańsze – kosztują mniej za wat niż ich monokrystaliczne odpowiedniki, co czyni je atrakcyjną opcją dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną bez utraty zbyt dużej wydajności lub mocy wyjściowej systemu. Posiadając taką wiedzę, łatwiej zdecydować, jakiego typu panele fotowoltaiczne wybrać. Fotowoltaika w trosce o środowisko. Zalety instalacji fotowoltaicznej – panele fotowoltaiczne Opole Odpowiedź leży w fakcie, że energia słoneczna jest czysta, odnawialna i nieszkodliwa dla środowiska. Jest to opłacalny sposób wytwarzania energii elektrycznej dla domu lub firmy, zwłaszcza w porównaniu z innymi rodzajami źródeł energii, takimi jak węgiel czy energia jądrowa. Ponadto, panele słoneczne nie generują żadnych zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych. Nie wymagają wody do chłodzenia, więc są idealne dla lokalizacji z niewielkimi opadami. A ponieważ do ich działania nie jest wymagane paliwo, nie trzeba się martwić, że zabraknie nam prądu w sytuacji awaryjnej, takiej jak huragan czy powódź. Oprócz tego, istnieje wiele zalet korzystania z energii słonecznej: Niskie koszty utrzymania. W przeciwieństwie do innych źródeł energii, nie ma konieczności wymiany baterii lub generatora zasilającego system. Jedyne czynności konserwacyjne to czyszczenie paneli raz na kilka lat – zazwyczaj za pomocą węża lub miękkiej szczotki – oraz sprawdzanie okablowania raz w roku. Nie potrzeba linii przesyłowych. Ponieważ panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio w domu lub w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma potrzeby korzystania z linii przesyłowych dostarczających energię elektryczną z odległych miejsc oddalonych o wiele kilometrów, które mogą być narażone na zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe, takie jak wichury i powodzie, które mogą powodować rozległe przerwy w dostawie prądu w całych regionach. Nie zajmują dużo miejsca i mają neutralny wygląd. Panele mogą być zainstalowane na dachu budynku, więc nie trzeba się martwić o wygospodarowanie dodatkowego miejsca na działce. Są również bardzo uniwersalne pod względem wyglądu, co oznacza, że nie będą „razić” obserwatora, bez trudu wpasują się w zarówno w infrastrukturę komercyjną, jak i mieszkalną.

Panele fotowoltaiczne Opole – moduły fotowoltaiczne o wysokiej wydajności. Niezawodność i wytrzymałość

Panele fotowoltaiczne znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Odpowiednio wykonana instalacja cechuje się wysoką wydajnością i odpornością, dlatego niestraszne są im złe warunki atmosferyczne. Panel fotowoltaiczny jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać różne niekorzystne warunki pogodowe. Mogą wytrzymać silne wiatry, deszcz i śnieg. Tego samego nie można powiedzieć o ich konstrukcji nośnej, która musi być zbudowana solidnie, tak aby wytrzymać trudne warunki. Jedyną rzeczą, która może uszkodzić panele fotowoltaiczne jest gruby grad lub spadające drzewa lub gałęzie. Decydując się na zakup paneli słonecznych (niezależnie, czy zdecydujemy się na panele polikrystalicznem, czy panele monokrystaliczne), pomagamy środowisku, a także zapewniamy sobie oszczędność na energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu w miejscu dużego nasłonecznienia mogą być naprawdę dobrą inwestycją. Dziś moduł fotowoltaiczny można kupić w naprawdę konkurencyjnych cenach, warto więc zainwestować w technologię, jaką jest fotowoltaika.