
Gruntowa pompa ciepła (źródłem energii cieplnej jest grunt)
Gruntowe pompy ciepła są również zwane geotermalnymi pompami ciepła i zwykle mają większą efektywność niż powietrzne pompy ciepła. Jest to spowodowane tym, że pobierają ciepło z gruntu lub wód podziemnych, które mają względnie stałą temperaturę przez cały rok poniżej głębokości około 9 metrów. To oznacza, że różnica temperatur jest niższa, co prowadzi do większej efektywności takiego układu. .
Bardzo ważnym elementem instalacji pompy ciepła jest dolne źródło, w przypadku pomp gruntowych, z reguły mamy do wyboru wymiennik pionowy lub wymiennik poziomy.
- kolektory poziome, odzyskują energię z głębokości od 80 do 120 cm. W przewodach kolektora krąży czynnik roboczy, który transportuje energię do urządzenia, kolektory pionowe, z kolei, znajduje się w odwiercie wykonanym, najczęściej do 100 metrów w głąb gruntu
Urządzenia tego typu mogą z powodzeniem być wykorzystywane zarówno w budynkach nowych jak i modernizowanych, oczywiście przy założeniu, przestrzegania zasad dotyczących procesu doboru pomp ciepła.
