Każdy, kto zastanawia się nad wymianą starego systemu ogrzewania lub dopiero zamierza wprowadzić się do nowo wybudowanego domu, musi zdecydować, jakie źródło ciepła wybrać. Coraz więcej osób w takiej sytuacji stawia na montaż pompy ciepła, do której działania potrzebna jest jedynie energia elektryczna. Pompy ciepła to świetny sposób na ogrzewanie i chłodzenie domu. Mogą być znacznie bardziej wydajne niż korzystanie z ogrzewania gazowego lub elektrycznego, a także z kotłów na paliwo stałe. Dlaczego jeszcze ludzie wybierają pompy ciepła?

Korzyści korzystania z pomp ciepła. Pompy ciepła Krapkowice

Pompy ciepła mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną, zapewniając całoroczny komfort przy niższych kosztach. W zależności od miejsca zamieszkania, można nawet liczyć na dofinansowania na instalację pompy ciepła, np. korzystając z programu „Czyste Powietrze”, istnieje możliwość otrzymania dotacji, dzięki której instalacja pompy ciepła będzie znacznie tańsza! Pompy ciepła są dużo bardziej wydajne niż piece, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie domu w zimie. Świetnie nadają się też do podgrzewania wody użytkowej. W miesiącach letnich z kolei można wykorzystać je do chłodzenia budynków. Jakie są inne korzyści wynikające z wykorzystywania pomp ciepła? Pompy ciepła są ciche – podczas pracy pompy ciepła nie generują hałasu, który mógłby przeszkadzać zarówno domownikom, jak i sąsiadom; Pompa ciepła nie wymaga regularnej konserwacji oraz posiadania szczególnych umiejętności, jeśli chodzi o obsługę; Pompa ciepła to urządzenie znacznie czystsze niż np. kocioł na paliwo stałe, który należy regularnie czyścić, usuwać sadzę itd.; Mając pompę ciepła, nie ma potrzeby, by wygospodarować na działce dodatkowe miejsce na składowanie opału, takiego jak drewno, pellet czy węgiel; Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia – nie przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery; Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną może pomóc zaoszczędzić więcej pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną. Wykorzystując energię odnawialną, dbamy o środowisko, równocześnie obniżając koszty eksploatacji pompy ciepła.

Pompy ciepła Krapkowice. Jak działają pompy ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują czynnik chłodniczy do przenoszenia ciepła z powietrza zewnętrznego do wody. Idealnie sprawdzają się zarówno do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, jak i do chłodzenia w gorących miesiącach letnich. Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Powietrze atmosferyczne jest zasysane z zewnątrz i przechodzi przez filtr powietrza przed sprężeniem przez sprężarkę. Sprężone powietrze jest następnie chłodzone poprzez przejście przez wężownicę parownika wypełnioną płynem chłodniczym. To chłodzenie powoduje, że część czynnika chłodniczego skrapla się w ciecz. Ciekły czynnik chłodniczy przepływa do zaworu rozprężnego, gdzie rozszerza się i ogrzewa, stając się ponownie gazem. Ciepły gaz przechodzi następnie przez kolejną wężownicę, przez którą przepływa woda. Ciepły gaz podgrzewa wodę, która jest następnie wykorzystywana do celów grzewczych lub przesyłana do domu przez kanał powrotny. Często wykorzystuje się tu do ogrzewania domu ogrzewanie płaszczyznowe zamiast tradycyjnych grzejników.

Gruntowe pompy ciepła Krapkowice. Jaka jest zasada działania pompy ciepła typu gruntowego?

Alternatywą dla pomp ciepła powietrze-woda są gruntowe pompy ciepła. Efektywność pompy ciepła tego rodzaju jest często wyższa niż innych typów pomp ciepła, jednak ich montaż jest trochę bardziej skomplikowany i czasochłonny. System gruntowych pomp ciepła wykorzystuje sieć rur zakopanych na działce (pod budynkiem mieszkalnym lub siedzibą firmy) do pozyskiwania ciepła z gleby, a następnie rozprowadzania go po całej nieruchomości. Rury są podłączone do jednostki pompy ciepła, która jest zamontowana na zewnątrz budynku. Woda w rurach przenosi energię z powrotem do domu lub firmy poprzez grzejnik lub klimakonwektor. Gruntową pompę ciepła wykorzystać można zarówno do ogrzewania budynków, jak i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Moc pompy ciepła typu gruntowego jest czymś, co zdecydowanie przemawia za instalacją tego rodzaju urządzenia.

Tanie ogrzewanie pompą ciepła – łączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Pompy ciepła Krapkowice

Pompy ciepła można z powodzeniem łączyć z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do działania, a więc musimy liczyć się z tym, że podczas pracy pompy ciepła, zużycie energii elektrycznej może być wyższe. Jednak jeśli mamy instalację fotowoltaiczną, jesteśmy w znakomitej sytuacji. Wiele osób, które decydują się na montaż pompy ciepła, instaluje również panele słoneczne na swojej posesji. Posiadanie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej jest korzystne także z innego powodu – wykorzystując energię odnawialną, dbamy o środowisko. Brak emisji zanieczyszczeń (jaka ma miejsce w przypadku używania kotłów na paliwo stałe) to dbałość o nasze wspólne dobro.