Fotowoltaika to proces bezpośredniego przekształcania energii świetlnej (promieniowania słonecznego) w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne, zwane potocznie ogniwami słonecznymi, wytwarzają energię elektryczną poprzez absorbowanie światła słonecznego. Systemy fotowoltaiczne mogą zawierać akumulatory do przechowywania energii, aby wykorzystać ją, gdy słońce nie świeci. Instalacje fotowoltaiczne, podobnie jak inne systemy korzystające z energii odnawialnej, coraz częściej można zaobserwować zarówno na posesjach prywatnych, jak i przy zakładach przemysłowych. Nic dziwnego – to ekologiczne i efektywne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy na energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne – jak to działa? Fotowoltaika Kędzierzyn-Koźle

Panele fotowoltaiczne (znane też jako panele słoneczne albo panele PV) składają się z ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają energię świetlną w elektryczną. Najpopularniejszy typ ogniwa wykorzystuje półprzewodniki krzemowe do przechwytywania energii ze światła słonecznego. Najpopularniejszy typ panelu fotowoltaicznego składa się z wielu małych ogniw słonecznych, które są połączone ze sobą w obwody szeregowe i równoległe. Każde ogniwo ma dodatni i ujemny zacisk, a kiedy światło słoneczne uderza w powierzchnię panelu, elektrony są wybijane z atomów wewnątrz materiału półprzewodnikowego. Wolne elektrony przepływają przez przewody w obwodzie, tworząc prąd elektryczny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń lub ładowania akumulatorów. Jeśli chodzi o rodzaje paneli fotowoltaicznych, wyróżniamy panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne. Obydwa typy paneli wykorzystują energię promieniowania słonecznego, ale są nieco inaczej zbudowane.

Panele monokrystaliczne – co warto o nich wiedzieć? Fotowoltaika Kędzierzyn-Koźle

Szukając informacji o panelach fotowoltaicznych, można natknąć się na hasło takie jak „monokrystaliczne panele fotowoltaiczne”. Co to znaczy? Monokrystaliczne panele słoneczne wykonane są z krzemu i są najbardziej wydajnym typem paneli fotowoltaicznych. Są one droższe niż inne rodzaje paneli słonecznych, ale mogą przetrwać dłużej i są w stanie produkować więcej energii. Monokrystaliczne panele słoneczne mają wyższą wydajność niż panele cienkowarstwowe lub polikrystaliczne, ponieważ są wykonane z jednego kawałka krzemu, który został pocięty na płytki, a te zostały wypolerowane do wysokiego stopnia gładkości. W rezultacie powstają bardziej wydajne panele, które mogą wytwarzać do 22% więcej energii elektrycznej niż panele słoneczne cienkowarstwowe lub polikrystaliczne. Żywotność monokrystalicznych paneli słonecznych wynosi 25 lat, co oznacza, że w ciągu całego okresu użytkowania można z nich uzyskać więcej energii niż z każdego innego rodzaju paneli. A ponieważ są one trwałe, prawdopodobieństwo, że ulegną uszkodzeniom i że będziemy musieli szybko je wymieniać, jest bardzo niskie.

Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych? Fotowoltaika Kędzierzyn-Koźle

Drugim popularnym typem paneli fotowoltaicznych są panele polikrystaliczne. Czego warto się o nich dowiedzieć? Polikrystaliczne panele słoneczne są jednym z najbardziej popularnych typów paneli słonecznych. Są one wykonane z plastrów krzemu, podobnie jak panele monokrystaliczne. Jednak ich struktura, w odróżnieniu od struktury paneli monokrystalicznych, składa się z wielu kryształów krzemu. Powoduje to, że panel jest mniej wydajny, ale również tańszy w produkcji. Panele polikrystaliczne mogą być używane w różnych zastosowaniach, w tym w instalacjach mieszkalnych i komercyjnych. Panele polikrystaliczne są zazwyczaj bardziej przystępne niż monokrystaliczne panele słoneczne, ponieważ wymagają mniej materiału do produkcji i nie muszą przechodzić przez długi proces przetwarzania, zanim zostaną udostępnione konsumentom. Minusem jest to, że są one nieco mniej wydajne niż ich monokrystaliczne odpowiedniki. Nie jest to jednak kolosalna różnica.

Fotowoltaika Kędzierzyn-Koźle. Zalety instalacji fotowoltaicznej – moduły fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna ma wiele zalet. Montaż instalacji fotowoltaicznej może nie tylko zmniejszyć zużycie prądu, ale i wpłynąć pozytywnie na inne aspekty. Warto przyjrzeć się bliżej temu, co można zyskać, inwestując w instalację fotowoltaiczną: Niższe rachunki za energię elektryczną. Można zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną. Kwota, którą zaoszczędzimy, zależy od wielkości systemu i ilości zużywanej energii elektrycznej pobieranej z sieci elektroenergetycznej; Zmniejszony wpływ na środowisko. Źródła energii odnawialnej, takie jak energia słoneczna, zmniejszają negatywny wpływ na środowisko spowodowany przez paliwa kopalne, takie jak węgiel, olej i gaz; Generowanie dochodu z przestrzeni dachowej. Można sprzedawać nadmiar energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną z powrotem do sieci, zapewniając strumień dochodów z przestrzeni dachowej domu jednorodzinnego, która w przeciwnym razie byłaby niewykorzystana; Dostępne wsparcie finansowe. Może być dostępne wsparcie finansowe, aby pomóc w dofinansowaniu montażu paneli PV. Montaż instalacji fotowoltaicznej może więc nie obciążać całkowicie kieszeni osoby decydującej się na panele fotowoltaiczne – koszty inwestycji mogą być zredukowane do bardziej przystępnych sum.

Cena instalacji fotowoltaicznej – fotowoltaika Kędzierzyn-Koźle

Proces wytwarzania energii elektrycznej przez fotowoltaikę to coś, co można nazwać opłacalną inwestycją. Jednak wiele osób może zastanawiać się, ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej. Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pojedynczy panel fotowoltaiczny może kosztować już nawet 500 zł, ale taka informacja i tak niewiele mówi potencjalnemu klientowi. Trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie, rozmiar instalacji fotowoltaicznej itd. Warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się wyceną i montażem tego typu systemów. Darmowa konsultacja, podczas której klient może dowiedzieć się kluczowych informacji, prowadzi do przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej, co pozwala już dokładniej oszacować koszty inwestycji. Konsultant może też pomóc w pozyskaniu finansowania, dzięki czemu koszt paneli PV oraz ich instalacji będzie na pewno mniejszy.