Pompa ciepła to urządzenie, które może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić. Nadaje się świetnie do ogrzewania budynków i wody użytkowej. Pompy ciepła są zazwyczaj droższe w instalacji niż tradycyjny piec na paliwo stałe lub klimatyzator, ale w dłuższej perspektywie może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną.

Zasada działania pompy ciepła. Pompy ciepła Kędzierzyn-Koźle

Pompy ciepła działają poprzez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. System pompy ciepła wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z powietrza zewnętrznego do domu w zimie, a następnie przenosi to samo ciepło na zewnątrz w okresie letnim. Pompy ciepła są najbardziej wydajne, gdy są używane w klimacie umiarkowanym. Są one mniej owocne, gdy są używane w bardzo zimnych lub gorących warunkach pogodowych, więc jeśli ktoś mieszka w bardzo zimnym lub gorącym klimacie, powinien się zastanowić, czy montaż pompy ciepła wystarczy, żeby zapewnić sobie i swojej rodzinie odpowiedni komfort cieplny. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Do najpopularniejszych należą: powietrzna pompa ciepła i gruntowa pompa ciepła.

Powietrzna pompa ciepła. Na czym polega działanie pompy ciepła powietrze-woda? Pompy ciepła Kędzierzyn-Koźle

Powietrzna pompa ciepła, znana też jako pompa ciepła powietrze-woda, wykorzystuje sprężarkę do przemieszczania czynnika chłodniczego przez wężownice w celu przeniesienia ciepła z powietrza zewnętrznego do domu. Czynnik chłodniczy przechodzi następnie przez inny zestaw wężownic, które przekazują ciepło do wody, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej lub np. wody w basenie. Jak działają pompy ciepła powietrze-woda? Jednostka zewnętrzna wyposażona jest w wentylator, który wydmuchuje powietrze zewnętrzne przez wężownicę wewnętrzną. Sprężarka spręża gaz chłodniczy tak, że staje się on znacznie gorętszy niż temperatura pokojowa. Ten gorący gaz przechodzi następnie przez zawór rozprężny i zamienia się z powrotem w stan ciekły wewnątrz wężownicy wewnętrznej. W miarę ochładzania oddaje on swoją energię cieplną do nawiewu powietrza w domu lub budynku i tworzy ciepłe powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych.

Jak działa gruntowa pompa ciepła i co warto o niej wiedzieć? Pompy ciepła Kędzierzyn-Koźle

Gruntowa pompa ciepła działa poprzez pozyskiwanie energii z ziemi. W zimie system wydobywa ciepło z ziemi, które jest następnie przekazywane do domu za pomocą podziemnych rur. Powietrze w domu absorbuje to ciepło i zapewnia domownikom komfort cieplny. W lecie ten proces jest odwrotny. System pobiera chłód z powietrza wewnątrz domu i przekazuje go do ziemi za pomocą szeregu rur zakopanych pod ziemią. Chłód ten jest następnie absorbowany przez ziemię i przekazywany z powrotem do domu przez kolejny zestaw rur. Różnica temperatur pomiędzy tymi dwoma zestawami rur określa, ile energii trzeba użyć, aby utrzymać pożądany poziom komfortu w pomieszczeniach. Gruntowe pompy ciepła mają kilka zalet w stosunku do tradycyjnych elektrycznych systemów grzewczych: te pompy ciepła nie powodują emisji zanieczyszczeń i nie wytwarzają dwutlenku węgla, więc są dobre dla zmniejszenia globalnego ocieplenia; nie wymagają one żadnej wentylacji (cyrkulacji powietrza), ponieważ pracują bezpośrednio z ziemią, zamiast czerpać z istniejących źródeł powietrza – co oznacza, że są idealne dla piwnic, gdzie większość innych systemów nie może być zainstalowana; gruntowe pompy ciepła nie wymagają jednostki zewnętrznej, jak w przypadku systemów centralnych lub dzielonych – co czyni je znacznie łatwiejszymi w instalacji.

Pompy ciepła Kędzierzyn-Koźle. W jakich miejscach warto rozważyć montaż pomp ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przekazuje ciepło z jednego miejsca do drugiego przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Proces wymiany ciepła opiera się na zasadzie parowania. Ciecz paruje, schładza się i skrapla. Zasada ta jest wykorzystywana w działaniu pomp ciepła. Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Można je instalować w takich miejscach, jak: budynki mieszkalne: pompy ciepła służą do ogrzewania i schładzania domów, a także do zapewnienia dostawy ciepłej wody użytkowej, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym; budynki przemysłowe: pompy ciepła stosowane są do utrzymania temperatury wewnątrz obiektów przemysłowych i magazynów, a także do zapewnienia dostawy ciepłej wody w zimnych porach roku; budynki komercyjne: pompy ciepła wykorzystuje się do ogrzewania i chłodzenia biur, sklepów i innych obiektów z dużą liczbą osób; baseny kąpielowe: pompa ciepła służyć też może do ogrzewania basenów, co jest szczególnie ważne w zimnych porach roku.

Pompy ciepła Kędzierzyn-Koźle. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Pompa ciepła wykorzystuje do działania energię elektryczną, by możliwe było ogrzewanie domu czy wody użytkowej. Czy da się więc zrobić coś, żeby zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Owszem – rozwiązaniem może być instalacja pompy ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Montaż instalacji fotowoltaicznej na zewnątrz budynku pozwoli na zaoszczędzenie energii elektrycznej z sieci energetycznej. Promieniowanie słoneczne, które pada na panele fotowoltaiczne może być przekształcane w energię niezbędną do działania pompy ciepła. Założenie instalacji fotowoltaicznej może być więc doskonałym pomysłem dla osób, które chcą zmniejszyć swoje zużycie energii, a także chcą dbać o dobro środowiska naturalnego i czyste powietrze.